- Out-of-Stock
Suitcase V&V Travel Volunteer 8022-55 Black
54 x 37 x 21cm | 2.5kg
Out of stock
€89.00
| Warranty | 2 years |
| Material | Polyester |
| Number of wheels | 4-wheel |
| Weight | 2,5kg |
| Wheels | smooth and silent Hinomoto 8-wheel system |
| Interior | Light and high-class of finish. Luxury interior with two-way packing system |
| Handle | retractable aluminum system with a locking handle |
| Securing | by TSA combination |
| Dimensions | Cabin 55cm |
| Volume | 39 L |
| Color | black |
| Collection | Volunteer Collection |
| Dimensions | 54 x 37 x 21cm |
SKU: 8022-55-black
A compact suitcase made from ultra-quality lightweight fabric provides excellent strength with minimal weight and is a great choice for hand luggage. The bag’s corners and protruding body parts are well-secured with polyurethane. The 8-wheel system with good shock absorption helps to move the suitcase smoothly on any surface. In addition, there is a retractable aluminum system with durable fixation and the TSA-Look combination lock to protect your bag. Also, look at the zip-lock interior and pockets on the bag’s front part.
You might also interested in
Set of 3 Suitcases V&V Travel Flash light 2.0 8019.2 - 3 Piece Set -Olive
76 x 53 x 32cm | 10.7kg
€339.00
Express Shipping
Up to one business day
Easy Return Policy
Return within 14 days
High Security & Data Protection
100% secure payment
V&V Travel Warranty
5 year warranty