- Out-of-Stock
Suitcase V&V Travel Summer Brave 8018-75 Silver
77 x 52 x 32cm | 4.3kg
Out of stock
€119.00
| Warranty | 2 years |
| Material | ultra-lightweight 100% polypropylene |
| Number of wheels | 4-wheel |
| Weight | 4,3kg |
| Wheels | smooth and silent Hinomoto 8-wheel system |
| Interior | Light and high-class of finish. Luxury interior with two-way packing system |
| Handle | retractable aluminum system with a locking handle |
| Securing | by TSA combination |
| Dimensions | Large 75-77cm |
| Volume | 115/125L |
| Color | silver |
| Collection | Summer Brave Collection |
| Dimensions | 77 x 52 x 32cm |
SKU: 8018-75-silver
Summer Brave Luggage Series. A spectacular, roomy suitcase in elegant silver color is an ideal option for summer journeys around the world with the whole family. These bags are made from reliable 100% polypropylene and have numerous other advantages, including silent twin wheels capable of rotating in all directions, secure TSA combination lock, durable scratch-resistant cover, and so on. Suitcases have two compartments and can be closed with a zipper. P.S. Have no taste for silver? Check other colors, then.
You might also interested in
Set of 3 Suitcases V&V Travel Flash light 2.0 8019.2 - 3 Piece Set - Black
76 x 53 x 32cm | 10.7kg
€339.00
Express Shipping
Up to one business day
Easy Return Policy
Return within 14 days
High Security & Data Protection
100% secure payment
V&V Travel Warranty
5 year warranty