- Out-of-Stock
Suitcase V&V Travel Summer Brave 8018-55 Black
55 x 37 x 20cm | 2.3kg
Out of stock
€89.00
| Warranty | 2 years |
| Material | ultra-lightweight 100% polypropylene |
| Number of wheels | 4-wheel |
| Weight | 2,3kg |
| Wheels | smooth and silent Hinomoto 8-wheel system |
| Interior | Light and high-class of finish. Luxury interior with two-way packing system |
| Handle | retractable aluminum system with a locking handle |
| Securing | by TSA combination |
| Dimensions | Cabin 55cm |
| Volume | 45L |
| Color | black |
| Collection | Summer Brave Collection |
| Dimensions | 55 x 37 x 20cm |
SKU: 8018-55-black
Summer Brave Luggage Series. New suitcase design with improved wheels and super strong aluminum pull-out trolley with a lock. These compact travel bags are made from durable 100% polypropylene and have really quiet four dual wheels that swivel smoothly in all directions and an improved TSA combination lock. Suitcases are divided into two parts, with a latch, and closed with a zipper. This option is ideal as hand luggage due to its lightweight and suitable dimensions. P.S. Take a look at other color versions too.
You might also interested in
Set of 3 Suitcases V&V Travel Flash light 2.0 8019.2 - 3 Piece Set - Tiffany
76 x 53 x 32cm | 10.7kg
€339.00
Set of 3 Suitcases V&V Travel Flash light 2.0 8019.2 - 3 Piece Set -Olive
76 x 53 x 32cm | 10.7kg
€339.00
Express Shipping
Up to one business day
Easy Return Policy
Return within 14 days
High Security & Data Protection
100% secure payment
V&V Travel Warranty
5 year warranty