- Out-of-Stock
Suitcase V&V Travel Flash Light 8019-55 Tiffany
55 x 37 x 20cm | 2.2kg
Out of stock
€89.00
| Warranty | 2 years |
| Material | ultra-lightweight 100% polypropylene |
| Number of wheels | 4-wheel |
| Weight | 2,2kg |
| Wheels | smooth and silent Hinomoto 8-wheel system |
| Interior | Light and high-class of finish. Luxury interior with two-way packing system |
| Handle | retractable aluminum system with a locking handle |
| Securing | by TSA combination |
| Dimensions | Cabin 55cm |
| Volume | 40L |
| Color | tiffany |
| Collection | Flash Light Collection |
| Dimensions | 55 x 37 x 20cm |
SKU: 8019-55-tiffany
Flash Light Luggage Series. High-quality 100% polypropylene suitcases are now available in a new stylish design and with better features, among which are 4 improved twin wheels rotating silently in all directions. The suitcases are protected by a TSA code lock, divided into two parts, and have a durable lockable aluminum retractable trolley. This travel bag is the perfect solution for carry-on luggage, as it doesn't take up much space and has optimal dimensions. P.S. Сheck another color option, too (in black).
You might also interested in
Set of 3 Suitcases V&V Travel Flash light 2.0 8019.2 - 3 Piece Set -Olive
76 x 53 x 32cm | 10.7kg
€339.00
Express Shipping
Up to one business day
Easy Return Policy
Return within 14 days
High Security & Data Protection
100% secure payment
V&V Travel Warranty
5 year warranty